Odpowiednie żywienie psa jest podstawą jego zdrowego rozwoju. Dobór właściwej karmy pozwala na zapewnienie mu potrzebnych składników odżywczych. Jej wybór może znacząco wpłynąć na wzrost oraz stan zdrowia psa. Warto pamiętać, że istnieje kilka ważnych zasad, którymi warto się kierować podczas wyboru pożywienia.

Karma dla psa czy jedzenie ze stołu?

Bardzo często spotykanym zabiegiem jest karmienie psów resztkami ludzkiego jedzenia. O ile w pewnych przypadkach jest to korzystne, na przykład poprzez karmienie zwierzaków chrząstkami lub kośćmi, to nie jest to działanie pochwalane. Jedzenie ludzkie nie jest odpowiednio dopasowane do potrzeb zwierzęcia i nie powinno być podstawą jego diety. Może być ewentualnym dopełnieniem, ale wyłącznie przez produkty nieszkodliwe dla psa. Najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem w karmieniu zwierzęcia wciąż pozostaje kupowanie gotowych produktów. Karma dla psa przygotowana odpowiednio powinna spełnić jego oczekiwania żywieniowe. Różne firmy stawiają na odmienne rozwiązania w kwestii podziału karmy oraz używanych do niej składników.

Rodzaje karmy dla psa

Podstawowym podziałem karmy jest rozróżnienie pomiędzy karmą mokrą i suchą. Sucha karma występuje najczęściej w postaci chrupek w workach lub pojedynczo pakowanych przekąsek w różnej formie. Stosowana najczęściej jako baza całej diety, jest najtańszym i najwygodniejszym rozwiązaniem dla właściciela. Karma mokra, w swej konsystencji przypominająca potrawę mięsną, jednak nie zawsze posiadająca duże ilości mięsa w składzie. Obydwa typy karmy są zazwyczaj używane razem, jako uzupełnienie diety zwierzaka.

Dopasowanie karmy do aktywności i wieku psa

Wiele firm proponuje karmy o odmiennym składzie w zależności na wiek psa oraz poziom jego aktywności fizycznej. Karmy dla szczeniąt posiadają skład bogaty w witaminy i minerały, pozwalający na odpowiedni rozwój ich młodego organizmu. Zawierają produkty dbające o delikatny układ pokarmowy zwierzaka. Wraz z wiekiem psa zmienia się także jego aktywność. W szczytowym okresie potrzebują one składników, które zapewnią im odpowiednią ilość energii w codziennych czynnościach. Starsze psy nie wymagają tak wysokiej kaloryczności. Psom seniorom proponuje się karmy lekkostrawne, ze składnikami wspomagającymi lecz nie obciążającymi ich organizmu.

Dobry skład karmy

W celu obniżenia kosztów produkcji część firm stosuje tańsze zamienniki dla mięsa. Najczęściej wykorzystywane są zboża, które jednak nie są w diecie psa w ogóle potrzebne. Psy są mięsożercami, jednak karmy często posiadają bardzo niski procent mięsa w składzie. Warto wyszukiwać karmy z jak największą zawartością mięsa, aby zapewnić zwierzakom odpowiedni posiłek.