Ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost edukacji w kwestii zdrowego żywienia. Z biegiem czasu zwiększenie świadomości o żywieniu przeniesiono także do diety zwierząt domowych. Zależne od właścicieli pupile wymagają szczególnej troski. Pokarm, który uzyskałyby w naturze, musi zostać zastąpiony pełnowartościowym pożywieniem. Dotyczy to także domowych kotów, których „naturalna” dieta, prawie wyłącznie mięsna, zostaje zastąpiona innymi mieszankami. Warto wiedzieć, jaki skład gotowej karmy jest dla zwierzęcia najkorzystniejszy.

Naturalne potrzeby w diecie kota

Kot z natury jest zwierzęciem mięsożernym. Właściwie cała jego dieta składa się z mięsa, głównie drobnych gryzoni, na które poluje lub drobnych jaj. Dzięki temu koci organizm jest przyzwyczajony do diety bogatej w białko i właśnie na ten składnik ma największe zapotrzebowanie. Tłuszcze stanowią mniejszy, lecz wciąż potrzebny procent diety kota. Najmniejsze znaczenie w jego pożywieniu mają węglowodany, których spożycie powinno być najniższe. Biorąc pod uwagę te informacje powinno się adekwatnie dobierać karmę dla kota, tak aby odpowiadała jego naturalnym potrzebom. Informacje na temat zawartości tych składników można znaleźć na opakowaniu karmy. W opisie składników analitycznych podana jest dokładna procentowa zawartość białka i tłuszczów.

Skład karmy – jak go czytać?

Podstawową zasadą tworzenia składu karmy jest wypisywanie składników rozpoczynając od tych, które występują w nim najczęściej. Przy większości składników dopisywana jest także ich wartość procentowa w stosunku do całej wagi pokarmu. Odpowiednia karma dla kota powinna zawierać jak największą ilość mięsa, w szczególności naturalnego. Powinno występować zarówno w karmie mokrej jak i suchej, jednak warto pamiętać, że procentowa zawartość mięsa suszonego jest zawsze znacznie niższa. Oznacza to, że karma sucha, choć wciąż pożywna, jest dla kota mniej wartościowa, niż karma mokra.

Zawartość roślin w składzie

Trikiem często stosowanym przez firmy produkujące karmy jest dodawanie zbóż lub mas pochodzenia zbożowego. Bardzo często można znaleźć je nawet na pierwszym miejscu w składzie. Jest to tani zapychacz, pozwalający producentom na zaoszczędzenie pieniędzy w trakcie produkcji. Warto zwracać uwagę na ich występowanie w składzie, ponieważ są one w diecie kota całkowicie zbędne, a mogą okazać się nawet szkodliwe. Zboża są głównym źródłem węglowodanów, które nie są znaczące w naturalnym kocim pożywieniu. Są one dla nich ciężkostrawne i nie zostają odpowiednio trawione. Skład roślinny karmy powinien być jak najniższy i wynikać głównie z dodawanych do niej warzyw.